smoking-and-coffinSORU: Eşim çok sigara içiyor. Bir kadın olarak, onun sigarasından çok bunalıyorum. Ben yalvardıkça o, daha çok içiyor sanki. Onunla bir yatakta yatmak beni iğrendiriyor. Sonunda onu cezalandırmaya karar verdim ve yatağımızı ayırdım. Onunla yatmıyorum. Yine de fayda etmedi. Ne yapabilirim?
CEVAP: Sigara caiz değildir. Henüz alkol gibi haramlığı konusunda ortak bir fikir oluşmadı ise de sigaranın mübah olduğu söylenemez. Buna göre sizin itirazınız mübah olmayan bir şey üzerinden olduğu için siz haklısınız.
Eşinizin, sizin ağzınızın, elbisenizin kokmasından şikâyet etmek hakkı olduğu gibi sizin de onun rahatsız eden kokusundan şikâyet etmek hakkınızdır. Onun sizde görmek istemediğini siz de onda görmek istememenizde tamamen haklısınız. Ne var ki sizin eşinizi terbiye etme ya da cezalandırma yönteminiz İslamî değildir.
Kadın hakkını arar ama cezalandırmaz. Sigarayı terk etmeyen ve sizi rahatsız eden eşinizden boşanmayı isteyebilirsiniz. Bu ne günah olur ne de ayıp olur. Fakat onu şeytanın kucağına itecek işler yapmayın. Erkeğin yatak cezası alması şeytanın yararınadır. Daha sonra sigarayı arayacak hâle gelebilirsiniz. Dikkat edin.
Ayrılmaya razı iseniz ayrılın.
Ayrılmayacaksanız, üzerinize düşeni yapın. Tatlı dilli olun. Sabırlı olun. Çektiğiniz eziyetin karşılığını Allah’tan bekleyin. Bıktırmadan, usulüne uygun konuşarak, rica ederek, kademe kademe ilerleyerek bu sorunu çözmeye çalışın.
Nureddin Yıldız 

Comments are closed