hijabi-niqabi1SORU: Selamünaleyküm hocam,
Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Annem, beni çocukluğumdan beri, kız çocuğu olduğumdan da, aşağılayarak kardeşlerimden ayırarak büyüttü. Bu bende özgüven eksikliği yaptı, insanlar arasında kendimi değerli hissedemiyorum. Sürekli aşağılanmış, kıymetsiz biri olarak görüyorum kendimi. Çocukluğumda yaşattığı sıkıntılar yetmezmiş gibi hâlâ elalem okudu, evlendi, sen bir şey olamadın, diye baskı yapıyor. Akraba ziyaretlerini tamamen kestim, özellikle annemle bir yere gitmek istemiyorum. Üniversite okuyordum, sınıfta kaldım ve moral bozukluğundan şu an tamamen bıraktım okulu da. Yaşamak istemiyorum, yaşayacak sebep bulamıyorum… İntiharı çok düşünüyorum ama tek sebep dinimizce yasak olması. Dualarım: yaşamam hayırlıysa sebep ver ölümüm hayırlıysa imanlı bir şekilde al canımı Allah’ım, yönünde. Anne-babam 3 çocuk aldırdılar hocam zamanımda, şimdi 4 kardeşiz. Bizi de aslında yaşatmak istemediklerini, gösteriş için, kendi çıkarları için yetiştirdiklerini düşünüyorum. Çocuk aldırırken bilmiyorlardı kim olduğunu, o çocuk ben de olabilirdim. Kardeşlerimden birisi, en ufak bir hata yapsa hemen beddua ediyorlar, adeta cehennemi yaşıyoruz evde… Anne-babaya itaat, saygı diye sabretmeye çalışıyorum ancak, sabrımın taştığı yerler oluyor ve bu da beni çok üzüyor. Ailemden uzak yaşamam daha mı iyi olur yoksa bir an önce evlenmeli miyim? Ne yapmam, nasıl dua etmem gerekir?

CEVAP: Selamünaleyküm.
Kızım, yazını okudum ama seni ayıpladım doğrusu; Müslüman genç bir kız olarak, neden kendini annen babana göre ayarlıyorsun? Sen onların kızısın ama Rabbinin kulusun değil mi? Kendini Rabbine versene! O okyanuslardan daha engin rahmete koşsana kızım. Hiç durma, sal kendini Rabbinin denizine, bak ne büyük huzur yakalayacaksın. Gecelerin gündüz gibi olacak. Ruhun huzur bulacak. Sen okyanusun kenarında bir bardak suya aldanıyorsun.Anneni babanı üzmeyecek durumda ol. Böylece sen onlardan alacaklı duruma geç, büyük muhasebe gününde onlar seninle helalleşme peşinde olsunlar. Kazanan sen olursun.
Ardından da dünyanı genişlet. Dünyanın bir çekirdek kadar kalacağı büyük iman vadilerine açıl. Kitap oku, tefekkür et. Şiir yazmaya çalış, roman yaz. ‘Güzel Anne’ başlıklı bir hikaye yaz. Çok Kur’an oku. Bir ilim halkasına katıl. Dua et. Darlandığın zamanlarda ser seccadeni dal namaza; kıl kıl ve kıl. Kanatlandığını hissedeceksin o namazlarda.Evlenme vaktin gelince de evlen ama körü körüne olmasın evliliğin. İstişare ederek evlen. Yaşadığın sıkıntılarını alet edip seni sömürebilecek bir erkeğin tuzağına düşmeyesin.
Senden iyi haberler bekliyorum. Sıfırla kendini ve yoluna devam et kızım. İmanın sana yeter, hiç korkma sakın!
Selamünaleyküm.
Nureddin Yıldız 

Comments are closed