silkSORU: Selamünaleykum hocam. Lazer epilasyon konusunda verdiğiniz birçok cevabı okudum fakat kafam karıştı. Genel kaide sanırım tıbben zararı yoksa yaptırılabileceği yönünde fakat ‘tüylerin, büyüyüp temizlenmesi, tekrar büyümesi bir hikmete binaendir.’ şeklinde bir cevabınız da var. Bunu görene kadar yaptırmayı planlıyordum fakat Allah’ın verdiği bir sistemi kökten kaldırmaktan bahsedilince, sorayım dedim.

Lazer epilasyonda tüy köklerine ışın gönderilerek her seferinde biraz daha köreltiliyor ve bir daha çıkması engelleniyor ancak, hamilelik veya hormon değişikliği gibi sebeplerle bir daha çıkma ihtimali var. Birçok doktor bunun başka bir şeye zararı olmadığını ve yalnızca ışın gönderilen tüy kökünü etkilediğini söylüyor. Kalıcı epilasyon mu dersek, evet %90 kalıcı; zararı var mı dersek, henüz yok şeklinde bir sonuç ortaya çıkıyor.

Ben de Allah’ın takdiridir ki vücudumda bir kıza göre olması gerekenden çok daha fazla tüye sahibim. Neredeyse sadece elimin içi ve ayağımın altında tüy yok desem yeridir. Bayan olarak ,çok affedersiniz, göğüs çevresinde dahi simsiyah tüylerin bulunması çok moralimi bozuyor, kaldı ki daha fıtraten alınması gereken bölgeler var.

Henüz evli değilim fakat şimdiden bile bu epilasyon işi çok vaktimi alıyor, haram olduğu için kuaföre gidip de yaptırmıyorum kendim halletmeye çalışıyorum. Ancak, ben ilerde eşime bu şekilde gözükmeyi asla istemiyorum, hocam onun beni bu şekilde tüylü bilmesine katlanamam gibi geliyor. Ve kardeşim dahi kolumdaki tüyleri gördüğünde, “bende bile bu kadar kıl yok abla” demişti. Tüm bunları göz önüne alırsak, benim gibi birinin biraz olsun epilasyon, temizlik yükünü hafifletmek adına kol altı, diz altı gibi haram olmayan yerlere lazer epilasyon yaptırması caiz midir?
CEVAP: Aleykümselam. Sizdeki durum bir kıllanma durumu değil hastalık durumudur. Öyle veya böyle bir yöntemle aldırmanız caiz olur. Yalnız ağır avret dediğimiz bölgeyi bayan da olsa muhatabınız aldırmanız daha özel bir fetvayı gerektirir. Mahremiyete dikkat ederek bir yerde aldırmanızda sakınca yoktur. Evlenmeden önce bu işi bitirmelisiniz. Şeytan sizi gereksiz yere bununla meşgul etmesin, ona fırsat vermeyin. Geçmiş olsun. Allah’a emanet olun. 

Comments are closed