upset muslimahSORU: Selamunaleykum hocam. Yaşım 23, iki buçuk aydır evliyim. Eşim 28 yaşında, dört senelik bir birlikteliğimiz oldu. Benim tesettüre girmeme vesile olan önce Allah, sonra eşim. Dinini çok güzel yaşayan ve yaşatmaya teşvik eden anneye ve ablalara sahip. Nişanlılık dönemimizde de alkol aldığından haberdardım ama düğünümüzden sonra her şeyden elini eteğini çekeceğini benimle beraber namaz kılıp dinini yaşayacağını defalarca vaat etti fakat söylediği gibi bir hayata maalesef adım atamadı. Üstelik içinde de buna dair bir istek olduğunu biliyorum. Dualarımı hiç eksik etmiyorum.

Çok merhametli bir insan. Ailevi olarak birçok problemi var ama destek olmalarını istese bütün ailesi ona destek olacak. Haftada iki üç defa alkol alıyor ve alkollüyken çekilmez bir adam oluyor; ağzından çıkan kelimeler edebi veya ahlaki olmuyor. Beni kırıyor, incitiyor ama benden hanımlık görevimi her şeye rağmen yerine getirmemi istiyor. Çok çareler aradım, yüzüne karşı dualar, sureler okuyorum, yaptığım yemeklere bile haramdan uzaklaşsın diye niyet ederek başlıyorum.

Konuşmayı da denedim defalarca; sadece dinliyor ya da ruh haline göre tersliyor. Arkadaş çevresi harama çok teşvik ediyor onu. Onlarla görüşme dersem de ben kötü oluyorum. Yaşadığı gençlik günlerini özlediğini, evlendiğine pişman olduğunu söylüyor. İncinsem de çabalamaktan vazgeçmiyorum, Allah’a sığınıyorum ama eşimi kaybetmek istemiyorum, bir anlık gafletle yanlış bir adım atmak istemiyorum.
CEVAP: Aleykümselam.
a- Eşinizin o durumunu bilerek siz onunla evlendiniz. Evlenmeden önce de öyle veya böyle huyunu terk edip etmeyeceğini tahmin ediyor olmalı idiniz.
b- Sürekli alkol alan bir erkeğin hanımının boşanmak istemesi dinen sakıncalı değildir. Boşanmak isteyebilirsiniz.
c- Her şeye rağmen devam etmek ve düzelmesi için gayret etmek de sizin bileceğiniz bir iştir. 

Comments are closed