10593177_264908793704930_5501905104793823241_nSORU: Selamünaleyküm hocam. Ben üniversite 3. sınıfta okumaktayım. 7 aydır da nişanlıyım. Nişanlım mezun oldu ama evliliğimiz benim okulum bitince olacak gibi görünüyor, Allah nasip ederse. Bu süre zarfında biz nişanlımla hemen hemen her hafta buluşup görüşüyoruz. Nefsen çok istiyor olsak da el ele tutuşmak falan gibi bir şey olmadı aramızda, olmaz da inşallah. Allah nefsimize uydurmasın, güç kuvvet versin irademize. Siz de dua edin lütfen. Yalnız dediğim gibi buluşup görüşüyoruz ve gerek yan yana yürürken gerekse toplu taşım araçlarında falan birbirimize değebiliyor veya normalden daha yakın olmak durumunda kalıyoruz. Ayrıca nefsimize söz geçirmekte de git gide zorlandığımızı fark ediyoruz. Şimdi üç durum var:
1-Dini Nikâh Yaptırmak: Şimdi günah olmasın diye dini nikâh düşünsek o zaman karı-koca hukuku başlayacak ama karı-koca gibi yaşayamayacağız, ayrı evlerde olacağız bu sefer daha çarpık bir durum ortaya çıkacak. Ayrıca nikâhın gerekleri yerine gelmemiş olacak. Ve artık karı-koca olacağımız için şeytan daha farklı noktalara da itebilir zaman ilerledikçe, Allah muhafaza. Zaten aileler de pek taraftar değil bu dini nikâh işine. Karı-koca olacaksınız ama ayrı olacaksınız günahtır öyle ayrı kalmak, diyorlar. Biz de nikâhla oynamaya pek taraftar değiliz aslında.
2-Bu Şekilde 1,5 Yıl Daha Devam Etmek: Ama böyle durduğumuzda da buluşunca birbirimize bakıyoruz, konuşuyoruz, yanlışlıkla da olsa değiyoruz, bu da günaha girmemize sebebiyet veriyor. Bu da haram.
3. Seçenek Olarak Evlenmek: Bu da zor hocam. Ya nişanlım bir bayan olarak çalışacak, ben okuluma devam edeceğim. Ama o da dinen uygun bir yer nasıl bulacak da, her gün gidecek çalışmaya. Her gün toplu taşıma araçlarında gidilip gelinecek, erkekli bayanlı, amir, memur ortamlarında nasıl çalışabilecek ki uygun vaziyette. Bu durumda da yuvanın huzuru kalmaz gibime geliyor. Ayrıca aileler de daha okulun bitmedi, askerliğin var tarzı yaklaşımlarda bulunuyorlar. Yani bu alternatif de yok gibi bir şey maalesef. Bu işin içinden nasıl çıkacağız hocam? Düşünüyorum ama iki seçeneğin de yanlış yönleri var. Sizce ne yapmalıyız?
Allah’a emanet olun. Dua edin.

CEVAP: Selamünaleyküm. Nikâhlanıp evlenmenin dışındaki alternatifler gerçekçi değil, koruyucu değildir. Zora sürmeyin. Evlilik berekettir. 

Comments are closed