praying istikharaSORU:Selamünaleyküm. Benimle evlenmeyi düşünen bir talibim var. Bu kişi benim için 7 gün boyunca istihareye yatmış ve bu süre içerisinde hep güzel şeyler görmüş. Kuran okunduğunu kar yağdığını vs. ,  en son gün ise yemyeşil bir yerde, benim kendisine doğru tebessüm ederek yürüdüğümü görmüş. Bu rüyaya bakacak olursak, benim kendisi için hayırlı olduğum gözüküyor. Acaba aynı şey benim için de söz konusu mudur? Yani ben de onun için hayırlı mıyımdır? Ben de yatıyorum ama henüz bir şey göremedim.
CEVAP:Selamünaleyküm. İstihareden önce, aradığınız fiziki şartların bulunup bulunmadığına bakın. Dış şartlar oluşuyorsa istihareye bakılır. Onun istiharesi de onu ilgilendirmektedir. Siz kendi istiharenize bakmalısınız. 
SORU:Bir şey daha danışacağım eğer izniniz olursa. Ben bu kişiyi tam olarak sevip sevmediğimi bilmiyorum, yani dinimizce uygun olmaz diye onunla telefonda konuşmuyorum, sadece mesajlaşıyoruz. Yani emin olamıyorum duygularımdan, sizce bu konuda ne yapmalıyım dinimiz açısından? Allah razı olsun sizlerden.
CEVAP:Selamünaleyküm. Belli bir süre, mesela iki ay geçtiği hâlde hâlâ sizin sevginiz ortaya çıkmamışsa, istihareye de gerek yok demektir. Önce fiziki boyutu halledin. O hallolunca istihareye geçin. 

Comments are closed