SORU: Ben 21 yaşında bir bayanım. Öğretmenlik bitirdim daha yeni. Üniversite hayatımı iyi değerlendirerek sizin sohbetlerinizle, kitaplarla, Kur’an’la tanıştım elhamdülillah. İslam’ı biraz daha tanıdıkça görevimin evimde eş ve anne olmak olduğunu anladım ve çalışmaktan vazgeçtim. Bu, ailemi çok sarstı; ısrarla, çalışmam ve para kazanmam gerektiğini söylediler. Ne yaptıysam bu konuda onlarla uzlaşamadım.

 

İslam’ı tam bilmeden önce ise erkek arkadaşım olmuştu. Ortak karar alarak imam nikâhı kıydırdık. Hamd olsun cahilliğimize rağmen sınırlarımızı aşmadık. Evlenme talebimizi ailemize açtık. Benim ailem, ‘ya öğretmenlik yapıp para kazanacaksın ya da evlendirmeyiz’ dediler.

 

Sizin fetvalarınızı okuyarak yol bulmaya çalıştık. Hala, amca gibi yakınları araya soktuk olmadı, büyük babamı devreye soktuk o da olmadı. Ben ailemin karşısına geçip sizin dediğiniz gibi zinadan daha utanç verici bir şey olamaz diyerek karsı cinsi istediğimi söyledim. Lakin çok kötü küfürlerle karşılaştık. Araya soktuğumuz kişiler de ailemden farksız çıktı ve yardımcı olmadılar.

 

Hocam bekleyelim dedik, bu defa birbirimize karşı aşırı şehvetimiz bizi ibadetimizden etti. Çok dua ediyoruz, çok pişman olduk geçmiş için. Evimizi İslam devleti olarak kurmak istiyoruz ama engeller bizi her geçen gün biraz daha yıpratıyor. Evlilik bize artık ayan beyan farz oldu, bunu hissediyoruz.

 

Ne yapmalıyım hocam, nasıl bir yol izlemeliyim? Annem de babam da aylardır benimle konuşmuyorlar çalışmadığım ve evlilik istediğim için.
CEVAP:  Ailenize bir tür ortayı bulma yolu teklif edin: Öğretmenlik yapacağınızı ama evlenme ile beraber olacağını söyleyin. İkisini de bir arada yürütme esnasında evlenince eşinizle baş başa kalacağınız için size müdahale hakları olmayacaktır ve evinize kapanırsınız biiznillah. Ailenizi yok saymayın. Harama el değdirmeyin. Sabredin ve kazanın.

Comments are closed