SORU: Hocam nişan yapmadan önce dini nikâh ve sonra direkt resmi nikâh yapılması uygun mudur? Nikâh […]
İmam nikahı kıyılırken mehir olarak gram belirtmek şart mı? En az kaç gram altın olmalı? Eşim alamazsa helal etsem kabul olur mu?
Hocam bekleyelim dedik, bu defa birbirimize karşı aşırı şehvetimiz bizi ibadetimizden etti. Çok dua ediyoruz, çok pişman olduk geçmiş için. Evimizi İslam devleti olarak kurmak
Çocuğu aldırsam; böyle büyük bir günahı işleyemem, ikinci eşi imam nikâhı ile alsam; ailemin ve akrabalarımın kesinlikle haberlerinin
Hocam, nişan yapıldıktan sonra imam nikahı diye adlandırılan işlemi yapmamız doğrultusunda, eşimizle gerekli birlikteliğe girebilir miyiz? Artık kendisi bize namahrem
Başka bir kadın var ahirette sonsuza kadar beraber olmak istediğim. O da evli. Hatta çocuk bekliyor. Ben ahirette, eğer o bayan ve Rabbim razı gelirse, sonsuza kadar o bayanla olmak istiyorum.
Hocam, nişanlımyım ve dini nikâhımız var. Nişanlım, birlikte olmak istiyor. Fakat düğünümüz 2017 Haziran ayında olacak. Neredeyse 1 sene var, evimizin yapılmasını bekliyoruz. O, bunun helal olduğunu ve hakkı olduğunu söylüyor.
Benim bir evliliğim var, hem resmi hem de dini nikahlı. Saygı çerçevesinde devam eden bir evlilik yani. Ama uzun zamandır bir bayana sevdalandım ve onu çok seviyorum. Ona dini nikah kıymak istiyorum.
Hocam, nişanlım ve ben öğretmeniz. Tayin için resmi nikâh kıydık, nişanda da imam nikâhı kıyıldı. Düğün yapılmadı. Görüşmemizde sakınca var mıdır?
Nikah için bir hadisi şerifte, nikahın 4 kişinin hazır bulunması ve mehir söz konusu olduğunda geçerli olacağını okumuştum, bu doğru mudur?