detailSORU: Ben 23 yaşındayım ve Almanya’da yaşıyorum. Almanya’da bulunan İslami bir kurstan eğitim aldım ve camide görev yapmaktayım. Aynı zamanda da açıktan ilahiyat okuyorum. Ailem, evlenip mutlu olmamı çok istiyor. Ben, dinini bilen ve ahlaklı olan bir eş adayını bekledim ama olmadı, gelenleri her reddedişimde ailem tepki gösteriyor.

Şu anda görücü usulü ile gelen eş adayım, ahlaklı ve namazını kılsa da İslami bilgiye pek sahip değil ve aynı yaştayız, hatta ben iki ay büyüğüm. Fakat konuşmalarından olgun biri olmadığını sezdim. Onun isteği, benim onu teşvik etmem yönünde. “Sen bana yap dersen, ben Kur’an da okurum, namazlarıma daha da özen gösteririm, yeter ki sen bana yap de” diyor. “Sen bana bir iki defa dedikten sonra ben artık ibadetlerimi kendim yapmaya başlarım” diyor. Ben, teşvik etmekten ziyade teşvik edilmek istiyorum, tesettürümden taviz verdiğimde beni uyaran, hatalarımda bana yol gösteren birini istiyorum, hep de böyle dua ediyorum ama yanlış mı yapıyorum? Ben ne yapmalıyım? O kişiye ne kadar güvenebilirim?
CEVAP: Asla güvenmemelisin, şimdi ne ise o, ileride de o olarak kalır. Şu anda kalbinin tatmin olduğu birini bulana kadar sabret. 

Comments are closed