1545779_10152167752907376_125774757_nSORU: Selamun Aleykum. Hocam Ocak Ayında Allah nasip ederse sözüm olacak. Evliliğe dair kitaplarınızı okudum Allah sizden razı olsun. Hz.Âişe gibi bir eş olabilmek için gayret ediyorum. Evliliğin bu kadar güzel olduğunu, Eş’e itaat etmenin güzelliğini Allah’ın rızasını kazanmak niyetiyle olduğunu iyice kavradım elhamdülillah.. Tek bir sıkıntım, kendimle çok mücadele ediyorum ve çok da dillendirmek istemiyorum fakat 18 yaşındayım. Erken evliliğin güzel olduğunu anladığım halde, neden erkenden evleneceğimi kendime sorup duruyorum. Bu düşünceden başlayarak da sözleneceğim insanında zamanla evlilikten sıkılacağı gibi düşünceler de devam ediyor.. Bu düşüncelerden nasıl kurtulabilirim? Allah razı olsun. Sağ olun, var olun..Hayırlı günler..
CEVAP: Selamünaleyküm.
Seni tebrik ederim kızım,
Başımıza gelen onca musibete rağmen bu ümmetin içindeki cevherin hâlâ canlı olduğunu bana gösteriyorsun. Firavun ne yaparsa yapsın Rabbim, imanı bir Asiye’ye yükledikten sonra gam yok, keder yok diye bize teselli oluyorsun. Sana bütün yüreğimle dua ederim. Kalbimi umut doldurdun, gözlerime neşe saçtın. Allah seni bahtiyar etsin.
Sakın unutmayasın:
Şeytanı delirtecek işler yapmaya karar verdin. O da seni delirtmek için çırpınacaktır. Yılmayacaksın ve pişman olmayacaksın. Büyük işlere koşanların dertleri de büyük olur, bunu unutmayacaksın. İstişaresiz karar vermedikten sonra, duygularının esiri de değilsen sen hak üzeresin. Sen değerlisin, değer kaynağısın kızım.
Seni tebrik ederim kızım.
Anne babanın razı olacağı şekilde evleniyorsan, hiçbir tereddüdün olmasın. Allah sana yardım eder, edecektir. Belki sınar, sabrını görmek ister ama yardım eder. Bunu böyle bil.
Yaşın gereği bu tereddütlerinin oluşması gayet normaldir. Evlilik ağır bir yüktür. Tereddüdün olmasa aklına şaşardım zaten. Sakın yılma, korkma.
Şuna dikkat et ve eş adayına da bunu bir yolla bildir:
Yaşın genç, bu gençlikten daha güzeli de bir enerjin ve umudun var. Elbette bir nebze yanılmalar ve sıkıntılar olacak. Bunu normal görmelisin. Hayalci bir evlilik yaparsan berbat olursun. Herkes için böyledir bu; evliliği TV dizilerindeki gibi zannedenler, gerçeklerle toslaştıklarında eriyip gitmektedirler.
Gerçekçi ol; evlilik bir cihattır. Meşakkatsiz cihat olur mu? Cihat gibi bir sevap kaynağının bir nebze bedeli olur, osun da.
Bu sözünü ettiğim esneme payını kabul edersen gerisi çözülür kendiliğinden. Eş adayından da bunu bekleyeceğini söyle ona.
Bu ne demektir?
Evleneceksin, aklın ve tecrüben birkaç yıl sana yetmeyecek. Sen de doğal olarak sana Allah için akıl verecek birinden destek alacaksın.
Bu kadar.
Eşin de bunu kabul ettikten sonra hiçbir sorun yok demektir.
Allah yardımcın olsun. Önün açık olsun. Umduğuna, umduğundan güzellerine kavuşasın. Bu ümmetin onurlu kadınlarından biri olarak ahiret zamanına kadar adın yâd edilsin. Annen, baban, eşin, çocukların hep beraber cennet koltuklarında oturup bu günleri tatlı hatıralar olarak konuşmayı Allah sana nasip etsin.
Evet, gençsin ama çocuk değilsin. Dik dur, sabret.
Mü’min kadın ol.
Mü’min anne ol.
Ne mutlu sana kızım, ne mutlu!
Selamünaleyküm.
Nureddin Yıldız 

Comments are closed