alwaysSORU: Ben üniversite okuyorum 24 yaşındayım. Benim Allah’ın izniyle evlenmeyi düşündüğüm biri var. Benim bu dönem mezun olma durumum yok, iş kurma durumunda olmadığım için henüz ailelerimiz evlenmemize razı değiller.

Biz aynı sınıftayız sürekli bir iletişim halindeyiz, bunun günahından ikimizde çekiniyoruz. Dini nikâh kıymayı düşünüyoruz ailelerimizden habersiz. Uzak durma gibi bir seçeneğimiz de var ama uzak kalırsak benim için çok hayırlı olacağını düşünmüyorum, çünkü ben evlenmeyi düşündüğüm kişi ile tanıştıktan sonra İslâma yakınlığım arttı. Ailemin ve arkadaşlarımın çokta İslâm’a uygun yaşadıklarını düşünmüyorum. Hatta ailemde bazı zamanlar fazla okuduğum için fazla düşündüğüm için dinin emir ve yasaklarını uygulamaya çalıştığım için kızdıkları bile oluyor. Arkadaş çevrem ise uzaklaştığım şeylerle dolu. Tekrar kötü alışkanlıklar edinmekten korkuyorum. Bu yüzden uzak durmakta istemiyorum. Sizce nikâh kıymamız doğru olur mu ?
CEVAP: Nikâh son karar, son basamaktır. Bilhassa kız tarafı için nikâh, son ana kadar imzalanmaması gereken bir çek gibidir. Belirttiğiniz nedenlerin hiç biri nikâhı malzeme yapma sebebi olamaz. Şeytan sizi kullanır, eskitince de atar. Bu da önce kızın ezilme nedeni olur sonra da senin. Böyle bir oyun oynamayın. 

Comments are closed