Medeniyete dair konuşulacak mevzuların mihenk taşıdır kadın. Söz döner dolaşır muhakkak kadının konumuna gelir. Hatta modern çağ, medeniyet anlayışını kadının yeri ve özgürlüğü üzerine kurgulamaktadır dersek yanlış bir tespit yapmış olmayız.
Günahların hayatın her alanındaki olumsuz etkisi ilim için de geçerlidir şüphesiz. ilim ve günahlar birbiri ile ters orantılı olarak bizleri etkiler. Bu hususta İmam Şâfi rahmetullahi aleyhin kendisine Hocası İmam Malik’in tavsiyesi olarak:
Muhabbetlerimiz, dünya ve ahiret saadetini kazanmak için moral mi oluyor bizlere yoksa yaptığımız salih amelleri eritecek kıvamdaki günahlar mı depolatıyor bizler farkında bile olmadan?
Toplum adına düzenlenen eğlenceye dair faaliyetlere şöyle bir göz gezdirelim, kaçı Müslümanca ya da kaçında Müslümanca bir duruş görüyoruz?
Fıtraten etkilemeye ve etkilenmeye müsait olarak yaratılan insan, İslam’la şereflenerek Müslüman olduğunda fıtratında taşıdığı bu özelliği yok olmaz.
Çağımızda, İslam söz konusu olduğunda aşk kavramı ilâhî kelimesi ile kılıflanarak sunuluyor modern insanın önüne. Kelime ilâhî vasfını kazanınca sanki insanın söz söyleme yetkisi genişliyor.